نشانی : تهران، خیابان دکتر شریعتی, روبروی ایستگاه مترو شریعتی, نبش خیابان زیبا, ساختمان زیبا پلاک 66-64, طبقه سوم​, واحد ۹
تهران ، خیابان دکتر شریعتی , روبروی ایستـگاه مترو شریعتی , نبش خیابان زیبا , ساختمان زیبا پلاک 64-66 , طبقه سوم​ , واحد 9
021-91015050

هارد SAS چيست ؟

SAS مخفف Serial Attached SCSI می‌باشد که یک تکنولوژی برای انتقال اطلاعات ورودی و خروجی به صورت ترتیبی یا نقطه به نقطه به دیسک سخت است.
دیسک‌های SAS دارای ظرفیتی از ۳۰۰ گیگابایت تا 2400 گیگابایت می‌باشند، که ظرفیت بالایی ندارند ولی سرعت و دسترسی بالایی دارند و برای سخت افزاری‌هایی که عملیات انتقال اطلاعات با سرعت بالا را انجام می‌دهند، استفاده می‌شود. مانند عملیات بانکی کابل SAS می‌تواند تا ده متر طول داشته باشد و نکته جالب در مورد آن نیز این است که دیگر نیازی به استفاده از کابل مجزای برق وجود ندارد چون کابل SAS به صورت همزمان قدرت انتقال برق و داده‌ها را دارد.
همانطور که در پست‌های قبلی به مفهوم IOPS اشاره شد، در حال حاضر بهترین شیوه اندازه‌گیری عملکرد یک هارد دیسک، میزان IOPS آن است. IOPS در واقع میزان و سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات روی هارد دیسک را نمایش می‌دهد. IOPS برای دستگاه‌های ذخیره‌سازی SAS با سرعت ۱۰K نزدیک به ۱۲۰ در نظر گرفته شده. این میزان برای دستگاه‌هایی با سرعت ۱۵K تا ۱۸۰ نیز افزایش پیدا می‌کند که بیش از دو برابر نوع SATA است. این اعداد با در نظر گرفتن حجم زیاد کاری به وجود آمدند.