نشانی : تهران، خیابان دکتر شریعتی, روبروی ایستگاه مترو شریعتی, نبش خیابان زیبا, ساختمان زیبا پلاک 66-64, طبقه سوم​, واحد ۹
تهران ، خیابان دکتر شریعتی , روبروی ایستـگاه مترو شریعتی , نبش خیابان زیبا , ساختمان زیبا پلاک 64-66 , طبقه سوم​ , واحد 9
021-91015050

(HDD(Hard Disk Drive چيست ؟

فناوری موجود در درایوهای دیسک سخت به خوبی شناخته شده و آزمایش شده است. درایوهای دیسک سخت بیش از 50 سال است که به طور پیوسته باعث افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی آنها و کاهش اندازه بدنی آنها می شود. HDDها برای خواندن و نوشتن داده‌ها به پلاترها متکی هستند.

دیسک‌های سخت چگونه کار می‌کنند؟

درایوهای دیسک سخت از یک یا چند پلاتر حساس به مغناطیسی، یک بازوی محرک با head خوانده شدن/ نوشتن روی آن برای هر پلات و یک موتور برای چرخش پلاترها و حرکت بازوها تشکیل شده است. همچنین یک کنترلر و سیستم عامل I / O وجود دارد که به سخت افزار می‌گوید چه کاری انجام دهید و با بقیه سیستم ارتباط برقرار کنید.
هر پلاتر در دایره‌های متحدالمرکز موسوم به Track قرار می گیرد. Trackها به واحدهای منطقی به نام Sector تقسیم می‌شوند. هر Track و شماره Sector آدرس منحصر به فردی را به دست می‌آورد که می‌تواند برای سازماندهی و یافتن داده‌ها مورد استفاده قرار گیرد. داده‌ها به نزدیکترین منطقه در دسترس نوشته شده است. الگوریتمی وجود دارد که داده‌ها را قبل از نوشتن پردازش می‌کند، و به سیستم عامل اجازه می‌دهد تا خطاها را تشخیص داده و تصحیح کند.
پلاترها با سرعت از پیش تعیین شده می‌چرخند (برای رایانه های مصرفی 4200 دور در دقیقه به 7200 دور در دقیقه). این سرعتها با نرخ خواندن و نوشتن ارتباط دارد. هرچه سرعت از پیش تعیین شده بالاتر باشد، هارد دیسک سریعتر قادر به خواندن و نوشتن داده خواهد بود.

خواندن و نوشتن دیسک‌های سخت:

هر بار که از رایانه خود بخواهید داده‌ها را بازیابی یا به روزرسانی کند ، کنترلر I / O به بازوی محرک می‌گوید که آن داده در کجا قرار دارد. اگر درخواست به روزرسانی داده‌ها بود ، head خواندن / نوشتن شارژ را در مسیر و بخش آسیب دیده تغییر می‌دهد.
زمان لازم برای چرخش پلاتر و بازوی محرک برای پیدا کردن مسیر درست وsector به عنوان زمان تاخیر شناخته می‌شود.

مزایا دیسک‌های سخت:

مزایای استفاده از درایوهای دیسک سخت این است که آنها یک فناوری اثبات شده هستند و غالباً در مقایسه با درایوهای حالت جامد برای همان میزان ذخیره، ارزانتر هستند. در حال حاضر، HDDها نیز دارای فضای ذخیره‌سازی بیشتری نسبت به SSD هستند.

معایب دیسک‌های سخت:

اشکالاتی که در مورد هارد دیسک‌های HDD وجود دارد، نتیجه ی قطعات مکانیکی است که برای خواندن و نوشتن داده‌ها استفاده می‌شود، زیرا یافتن و بازیابی اطلاعات از طریق فیزیکی بیشتر از پیدا کردن و بازیابی الکترونیکی داده‌ها طول می‌کشد. قطعات مکانیکی اگر زیاد مورد استفاده قرار گیرند یا از بین بروند، می‌توانند skip یا حتی خراب شوند. این نگرانی در لپ‌تا‌ها و دسک‌تاپ‌ها وجود دارد. HDDها نیز سنگین‌تر هستند و مصرف انرژی بیشتری نسبت به SSD‌ها دارند.